Zamów bezpłatne próbki

Kolory drewna i tapicerki

Dostawa od 0 zł

Dla zam.>3000zł i Trójmiasto

Bezpieczne płatności

+Raty RSSO 0%

Czas realizacji

Do 4 tygodni

Stoły Amsterdam Loft i zestawy z tym stołem w promocji do 19 maja! Zobacz produkty

Ile miejsca zajmą stół i krzesła w Twojej jadalni lub salonie?

utworzone przez | kwi 5, 2023 | Blog, Inspiracje, Meble do jadalni, Okrągłe stoły rozkładane | 0 komentarzy

Jednym z kluczowych momentów urządzania jadalni, kuchni lub salonu jest zakup stołu z krzesłami. Wówczas pod uwagę bierze się nie tylko indywidualne preferencje i potrzeby domowników, ale również możliwości przestrzenne w danym pomieszczeniu. Warto więc zastanowić się nad tym, ile miejsca wygospodarować na zestaw jadalniany i jak jego zakup wpłynie na przestronność domowych wnętrz. Sprawdź nasz mały poradnik.

Dlaczego rozmiar stołu ma znaczenie?

Im mniejsze mieszkanie lub dom, tym rozmiar stołu nabiera większego znaczenia. Jest to związane z tym, że zazwyczaj w kuchni, salonie lub jadalni dysponujemy ograniczoną przestrzenią na meble. To sprawia, że każdy element wyposażenia musi być idealnie dopasowany. Z jednej strony zapewni komfort codziennego użytkowania, a z drugiej strony sprawi, że pomieszczenie wciąż pozostanie przestronne i praktyczne. To niezwykle ważne, ponieważ zbyt duży stół może zabrać dostępną przestrzeń i sprawić, że trudno będzie w niej funkcjonować. Ponadto zbyt duże rozmiary blatu i zbyt wiele krzeseł przekłada się na to, że domownicy nie są w stanie wykorzystać całego potencjału zestawu.

Na jakiej wysokości blat stołu?

W kontekście stołu bardzo ważna jest też wysokość blatu. Jeżeli stół przeznaczony jest do użytkowania przez osoby dorosłe, to blat powinien znajdować się 80 centymetrów nad podłogą. To optymalna wysokość. Pozwala na swobodne użytkowanie mebla oraz zachowanie komfortu nawet w przypadku kilkugodzinnego obiadu rodzinnego. Właściwe dopasowanie krzeseł do blatu umożliwi zachowanie prawidłowej pozycji siedzącej, dzięki czemu uniknie się ewentualnych problemów zdrowotnych. To niezwykle ważne, ponieważ stół i krzesła to zestaw mebli, które należą do najbardziej eksploatowanych w całej przestrzeni domowej.

Ile miejsca potrzebuje jedna osoba przy stole?

Podczas korzystania ze stołu i krzeseł każda pojedyncza osoba powinna mieć wystarczająco dużo miejsca, aby czuć się komfortowo i swobodnie. Zgodnie z przyjętymi standardami na jednego użytkownika powinno przypadać nie mniej niż 60 centymetrów szerokości blatu. Jeżeli postawisz na stół okrągły z krzesłami, to wówczas szerokość może wynosić nieco mniej i jest to bezpośrednio związane z kształtem blatu. Drugim wymiarem branym pod uwagę jest odległość od krawędzi blatu do środka stołu, która przeznaczona jest dla jednej osoby. Tu nie powinno być mniej niż 40 centymetrów.

Oznacza to, że każdy użytkownik do swojej dyspozycji powinien mieć obszar stołu o minimalnych wymiarach 60×40 centymetrów. Znając te parametry, dużo łatwiej dostosować rozmiar stołu do liczby domowników, którzy będą z niego korzystać. Oczywiście wskazane wymiary podane są w wartościach minimalnych. Ostateczny rozmiar stołu w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji kupującego.

Ile miejsca przeznaczyć na krzesło?

Choć wiele osób pomija ten ważny aspekt, to jednak odpowiednia ilość miejsca przeznaczona na krzesło również jest bardzo ważna. Stół powinien być ustawiony w taki sposób, aby krzesło można było odsunąć na minimum 70 centymetrów od jego blatu. Wszystko po to, aby można było swobodnie usiąść i wstać od stołu. Oczywiście, jeżeli uda się wygospodarować na to nieco więcej przestrzeni, tym lepiej. Każdy dodatkowy centymetr może korzystnie wpływać na wygodę korzystania z zestawu jadalnianego.

To ile miejsca ostatecznie przeznaczyć na stół i krzesła?

Ostateczna ilość miejsca zależy od rozmiaru mebla. Jeżeli stawiasz na mały stół kwadratowy o wymiarach 90×90 centymetrów, to do jego użytkowania niezbędna jest przestrzeń 230×230 centymetrów. Podobne wymiary trzeba przyjąć w przypadku stołu okrągłego o średnicy blatu 90 centymetrów. Podczas aranżacji warto poszukać sposobów na optymalizację zajmowanej przestrzeni i odzyskanie przestronności salonu lub jadalni. Dobrym wyborem okazuje się być okrągły stół rozkładany, który na co dzień zajmuje mało miejsca, a w razie potrzeby można zwiększyć jego możliwości poprzez rozłożenie blatu.

W sklepie Pomorskie Meble przygotowaliśmy szeroki wybór stołów i krzeseł, które dopasujecie do swoich bieżących potrzeb. Zapraszamy do zapoznania się z ofertę w sklepie internetowym lub do odwiedzin w naszym showroomie w Redzie niedaleko Trójmiasta.

KOSZYK

DOSTAWA

od 0 zł
Dla zamówień powyżej 3000 zł (cały kraj) lub dla zamówień z Trójmiasta i okolic (dowolna wartość zamówienia).
Dla innych zamówień:
180 zł – cały kraj.

Produkty dostarczamy naszym transportem lub kurierem solidnie zapakowane na paletach (w zależności od możliwości logistycznych). Krzesła są fabrycznie zmontowane. Stoły wymagają przykręcenia nóg do blatu (instrukcja przesyłana wraz z meblem).

WYBIERZ RATY 0 PROCENT

KOLORYNie jesteś pewien, jaki kolor wybrać? Zamów próbki tutaj.
Nie ma Twojej tapicerki? Prawdopodobnie mamy ją w magazynie. Zadzwoń do nas, podaj tapicerkę w uwagach do zamówienia.

DZIĘKUJEMY

 


Ewa Dubiella

Bardzo polecam. Super meble, mili i pomocni ludzie, polecam wszystkim, jesteśmy bardzo zadowoleni. Kupowaliśmy stół i krzesła

Eliza G.

Ciesze sie ze trafilam na ten sklep - oprocz tego ze stol i krzesla sa super to pomoc i kontakt wysmienity nawet po dlugim czasie po kupnie stolu i krzesel

*opinie nieweryfikowane